הערה בעניין מזג האוויר

במדור מזג האוויר של "הארץ" יש גם טבלה של מדד זיהום האוויר. היום רמת הזיהום היתה גבוהה מאוד בכמה מחלקי הארץ. במילים אחרות: באופן מצטבר, כך וכך ימים כאלו יהרגו כך וכך ילדים, או סתם יגרמו לאשפוזם.
למה מדור זיהום האוויר הוא חלק ממדור מזג האוויר? הרי מקומו הוא במדור הפלילים. זיהום האוויר אינו תופעת טבע כמו כמות האבקנים האלרגניים או מועד שקיעת החמה או כמות המשקעים. היא מעשה ידי אדם, ממשפחת הפשעים, ולא ממשפחת תופעות הטבע. וזה בדיוק העניין: לתופעות הטבע אין גורם אנושי. הן פשוט קורות, ואפשר למדוד אותן. לזיהום האוויר יש מישהו שאחראי עליו. מישהו שפולט אותו ביודעין. השוואתו בעיתון ל"תופעת טבע" הופכת אותו לעניין שאין מי שייתן עליו את הדין, כמו הגשם. הסתכלו שוב בטבלה הזו – היא טבלה שמודדת חולים ומתים, והיום שוב היה הצבע שלה אדום.

 

5 תגובות בנושא “הערה בעניין מזג האוויר”

 1. אפשר ללכת רחוק יותר. מאחר שאת שמש העמים שרון כבר מזמן תופסים בתור תופעת טבע, אפשר להעביר את התחזית היומית "קשה אך יציב" לעמוד האחורי של "הארץ" גם כן.

  אהבתי

 2. אבחנה חדה.
  ויפה אמרת אין מי שיתן את הדין על הפשע.
  הגדרה נאה של האנושי באשר הוא.

  אהבתי

 3. באופן דומה, במערכות החדשות בטלוויזיה ממקמים את נושאי הבריאות והחינוך קרוב לסיום המהדורה ולתחזית מזג האוויר, מתוך מחשבה שנושאים אלו אינם ניתנים לשליטה על ידי בני אדם.

  אהבתי

סגור לתגובות.

%d בלוגרים אהבו את זה: