הערה בעניין הבחירות לראשות הממשלה

הפיכתו של נתניהו כמעט בן לילה מאנדרדוג של מפלגת שוליים למועמד מוביל לראשות הממשלה אינה מדגימה, לדעתי, שינוי ביחס אליו בציבור, אלא שינוי במיקומו היחסי במערך הכוחות. ביחס למועמדים האחרים – בסך הכול עוד שניים – הוא נראה הטוב ביותר, ואני יכול להבין את הבוחרים שחושבים כך. מישהו אמר שווילה ליד דירה נראית כמו ארמון, אבל וילה ליד ארמון נראית כמו צריף.

על פי הדיווחים, עמי איילון עומד להצטרף למפלגת "מימד". זה בזבוז, עם כל הסימפטיה למפלגה הזו. עמי איילון, לדעתי, יכול היה להיות מועמד שיוביל גוש שמאלי (פחות או יותר) שייתן קרב סביר לנתניהו+לבני (שבלי ספק יתאחדו ביום שלאחר הבחירות: זהו טריק יעיל וישן: פצל באופן מלאכותי את המחנה שלך כדי להשיג יותר קולות לחוד, כמו בעל דוכן פלאפל שפותח דוכן "מתחרה" מעבר לרחוב). מבין המועמדים שאינם ימין, איילון הוא היחיד שיכול, בצירוף כוחות ישנים וחדשים מהשמאל, להיראות טוב מול נתניהו – ולהפוך את מה שנראה עכשיו כצריף של השמאל לבית, ואולי ליותר מזה. אולי לא מאוחר מדי. גם נתניהו נסק כמעט בן לילה.

21 תגובות בנושא “הערה בעניין הבחירות לראשות הממשלה”

 1. http://www.mifkad.org.il/

  ובגלל שהוא דמות שעדיין לא שרפה את הקרדיט שלה, כמו ברק, ולא דמות שאין לה שום קרדיט ציבורי משמעותי מלכתחילה, כמו מנהיגי מפלגת השמאל החדשה. המחשבה שסופרים רבי-מכר יתרגמו את כוחם ב'צומת ספרים' לקלפי היא מצחיקה. אין מבצעי 'ספר שני בשקל' בקלפי. הייתי שמח אילו דב חנין היה רץ לראשות הממשלה והייתי תומך בו, אבל במציאות הנוכחית אני לא רואה מועמד טוב מאיילון. אם למישהו יש רעיון, אני אשמח לשמוע.

  אהבתי

 2. והתקשורת – כולל כתבים ובעלי דעה מהמחנה השמאלי – גיבשה חזית אחידה נגדו. לדוגמה, זכור לי שיואל מרקוס, לפני ההתמודדות על ראשות העבודה, התגייס במרץ לטובת ברק, ובמסגרת התלהמותו כינה את יוזמת השלום של איילון-נוסייבה "יוזמה הזויה". והרי מרקוס בעצמו תומך בקווי המתאר להסכם, שהוגדרו ביוזמה. (נסיגה לגבולות 67 בתיקונים קלים, שיבת פליטים לפלסטין בלבד, הכרה בישראל כמדינתו הלאומית של העם היהודי) והרי רבע מיליון איש חתמו עליה, ישראלים ופלסטינים. אז מה כל-כך הזוי פה?

  אני בעד איילון מזה שנים, וסביר שאצביע עבורו, אבל מסופקני אם ביכולתו להנהיג את מחנה השמאל בתנאים כאלה.

  בשורה התחתונה, כל עם מקבל את השלטון שמגיע לו.

  אהבתי

 3. דרור, איני חולק על הבחנתך המדוייקת לפיה הבחירות הקרובות הינן גם מבחינת הציבור הרחב סיפור של בחירת הרע במיעוטו, ואף על פי כן בפרק הזמן הקצר שנותר עד הבחירות מסופקני האם מועמד שהוא יכול לשנות את יחסי הכוחות.
  אהוד ברק, ראש הממשלה שהפליא להחמיץ כל הזדמנות ואפשרות בתהליך אוסלו המתעורר, שבלם נתניהו,סתם את הגולל על אפשרויות הסכמי השלום שהכרנו בשנות התשעים. היום הדברים ייאלצו להתנהל מתוך תנאים מדיניים שונים בתכלית, ומול פונדמנטליזם אסלאמי קצוני ומחוזק בהרבה
  הייתרון היחסי באיילון הוא היותו 'האיש שלא היה שם' עדיין, ותו לאו
  כאיש שמאל, שגם בבחירות הקרובות יצביע שמאלה מן העבודה מתוך אמונה כנה בזכויות אדם, הגנה על הסביבה,בשוויון והפרדת הדת מן המדינה, לא ברור לי יותר כיצד הצבעתי בעבור קידום רעיונות אלו עשויה להתרגם לידי כוח פוליטי מוביל, במדיניות האפליה והסגרגציה הנוכחית העומדת בקדמת הבמה של הפוליטיקה הישראלית,ובקרב עם המתעקש לבהות במר בובליל ודומיו, ולא לחשוב על שאלות קיומו ועל דרכים להיטיב את קיומינו פה

  אהבתי

 4. אני לא יודע אם זה מעט או מאוחר. כשאני מנסה לשים את עצמי במקומו של המצביע הפשוט שהוא הומניסט בבסיסו, ויש אנשים כאלה, אני חושב שאיילון בפירוש יכול לעמוד כמועמד מושך מול המועמדים הקיימים. מישהו שייתפס ובצדק כממשיכו של רבין בסוף ימיו, ובלי ההססנות של ממשלת רבין (וזה לאור עקרונות המפקד בקישור הנ"ל). אם כל החותמים על המפקד הלאומי שיש להם זכות בחירה יצביעו למפלגה זו, זה כבר הישג התחלתי לא מבוטל – יותר מהמנדטים של מרצ המחודשת, לדעתי. כך שזה ממש לא יריה באוויר – יש בסיס שכבר הושג וחבל לבזבזו על מפלגה קטנה (שכאמור אני מאוד בעדה) כמימד. למימד יש הציבור שלה שיהיה שלה גם בלי איילון.

  אהבתי

 5. כי גם מימד מעולם היתה מפלגה של קהל מצומצם מאוד-מאוד, שמספיק למלא בית עם או אולם ישיבת הקיבוץ הדתי ולא יותר
  וברבות הימים איני בטוח עד כמה יש בה שמאל- אקטיביסטי ועד כמה יש בה פוליטיקאים המעוניינים (אמנם בכנות) להשפיע בועדות השונות, כפי יכלתם, אבל כמעט ללא נסיון
  להציע אלטרנטיבה עצמאית לאנמיה המוסרית (שלא לומר, אנומיה) הממסדית- פוליטית
  מצד שני דרור, האם מנוי וגמור איתך, כי מעבר להצהרותיו איילון הוא לא אדם שממשיך את הקו שהתוו ראשי הממשלות בעשור האחרון לפיה המלחמה היא המשכה של הפוליטיקה
  האם לאור עברו הצבאי ולאור כך שקרוב לוודאי שיהיה חבר אופוזיציה נוכל לסמוך על מחאתו כאשר ישראל תצא למבצעים או למלחמה בלתי מתוכננת ובלי קבלת החלטות מסודרת או הפעלת שיקול דעת
  כאשר חזינו גם ראינו לא מזמן?
  עד כמה איילון חברתי, עד כמה הוא שוויוני וכיו"ב
  ?
  לא ברור לי
  דומני, כי לאור מיעוט פעולות החקיקה שלו, עד כה, בנושאים שכאלה, יהיה לי מאור קשה להשתכנע בחזונו החברתי, גם אם יציג שכזה בקרוב

  אהבתי

 6. ברגע הראשון חשבתי שאתה מתלוצץ, או שאולי אתה מתכוון שאיילון יקלקל למימד את הבחירות. מה שיכול לקרות, כי הוא הפך את עצמו לבדיחה פוליטית באופן שבו נטש את מפלגתו הקודמת.

  אהבתי

 7. האיש בהחלט הינו אופציה לשמאל-מרכז, אבל אני לא משוכנע שהוא מבין בפוליטיקה.

  לטעמי, אי אפשר להתחמק מהעניין הזה.

  אהבתי

 8. מר בורשטיין הצטייר אצלי כאדם שלא רק יודע לכתוב ולספר סיפור ("אבנר ברנר", בבל) אלא גם כאדם שמבין דבר מה במערכת הפוליטית (דב חנין, ת"א-יפו 2008). אמירתו בדבר כך שעמי איילון, כישלונר וטירון פוליטי שהצליח לשבור שיא גינס בסתירה עצמית בפרק זמן מדוד, קצת פוגעת בהערכתי אל כישרונו בניתוח פוליטי.

  אהבתי

 9. אני לא סובל שאמנים שאני אוהב מתערבים בפוליטיקה. לא כי הם לא מבינים בה, או כי הם חסרי כישרון בניתוח פוליטי, זו הפוליטיקה עצמה, היא ריקה כל כך

  אהבתי

 10. תודה דרור. המפקד הלאומי בעיני הוא אחיזת עיניים. איילון מגלם בעיני את השקיעה של השמאל הציוני מסוגו המבקש לאחוז במקל בשני קצותיו. גם להתבוסס בפשעי מלחמה תוך כדי צבירת הון, וגם לבוא בקהל הנאורים בעולם ובארץ.

  עמי איילון הוא גנרל, לא פחות ולא יותר מאהוד ברק או אריק שרון. הוא לא רב סרן מיוסר, הוא היה מפקד חיל הים ולאחר מכן ראש השב"כ. הוא בא ומנסה לאמר אני עוד יכול לשלוף יונים מהכובע, כמו תרגילי ושטיקי אוסלו ג ואוסלו ב ו"ידינו מושטות לשלום", יש לי עוד כמה שפנים שיאפשרו לנו לשבת על הגדר ולהיחשב שוחרי שלום מיוסרים.
  למרבה הצער הסחורה כבר לא מעניינת. עבר זמנה.

  עדיף בעיני ליברמן מאשר הצביעות הזו. שלא תחשוב לרגע שידיו של איילון לא מגואלות בסקנדלים שאוזניים תצילנה. פשוט זה עדיין מתחת למכסה. אם היה מגיע לעמדה משמעותית, כל זה הרי היה מתבהר. חבל על עוגמת הנפש, והנה, נחסכה מאיתנו תודה לאל.
  בוא נסתכל למציאות בעיניים ולא נמליך לנו מתעתעים בלירה.
  זה מזכיר לי שלפני עשר שנים היו לחישות כאלה שיש אחד בשב"כ הגון ונקי ו"שמאלני" , זה היה ישראל חסון (שלא הגיע להיות ראש השבכ). לימים הוא פרש והצטרף לליברמן ואז התברר שהוא גזען ימני מטורף שיש לו גם עסקים יפים בשטחים לסחר בדלק,בקיצור נקי כמו התחתית של המאפרה שלי ושמאלני כמו ליברמן.
  ככה איילון, זה תדמית. אל תשכח שהחבר'ה האלה "תחמנותם אומנותם" ככה הגיעו גבוה בצבא.

  בתור שמאל יש אפשרות להצביע חדש (אם כי לאור נציגות הנשים העלובה שם אני לא אצביע להם) או לאריה דרעי ומפלגתו החדשה. כל השאר,פחות או יותר,וכולל מרצ, זה להצביע בין גנרלים וחונטותיהם השונות. אם יש לך מניות אצל אחד מהם – סבבה, אם לא אז זה לא משנה מי מהם יקבל יותר קולות, הם יחלקו ביניהם את הטריטוריה.

  אהבתי

 11. מסכימה איתך לגבי איילון. אבל שאלה – לאריה דרעי יש נשים ברשימה? מאיפה הבאת את זה?

  אהבתי

 12. עמי איילון הוא פוליטיקאי גרוע, ובגלל זה יעלם אוטוטו. כנ"ל אהוד ברק. מעטים הגנרלים שבאמת התאימו לפוליטיקה: אריק שרון, יצחק רבין, משה דיין. כל השאר במסלול המהיר מהמטכ"ל לכנסת, מפונקים שחושבים שקריאת "אחרי" באזרחות דמה ל"אחרי" בצבא.

  אני שמח שכוכבם דועך עם השנים. בליכוד לא הבינו את זה עדיין, אולי יבינו ביום שאחרי, אולי כבר התחילו להבין עם ההצהרה המטופשת של יעלון על חיסול נשיא אירן.

  אהבתי

 13. לא אין נשים אצל דרעי אבל אין גם צביעות. זה יתרון מסויים בעיני לאחרונה.
  כמו בקשר לאיילון.

  אם כבר מדובר בפוליטיקה דתית בישראל (רק גברים, כולל ציפי), שיהיה "על השולחן" כמו שאומרים בעגת הרחוב.

  בכלל אני בעד להסיר מסיכות, גם אם מה שמתגלה מתחת לא נעים. עדיף מציאות מאשר לוקשן. מפלגת שמאל רדיקלית ללא נשים, זה בעיני צחוק מהעבודה בעיניים 🙂

  אהבתי

 14. איילון הוא לא שמאל בשום פרמטר. מן מיסטר קלין כזה שמטיח בגבות זעומות וקול פסקני אמירות נבובות.

  בענייני חברה הוא עשה דבר. בענייני ביטחון – הוא מהתומכים הנלהבים בגדר האפרטהייד. וגם טוב לו מאד עם החיסולים.

  לא העביר שום חוק משמעותי. זיגזג פוליטית (לא שר בלי תיק, כן שר בלי תיק). מה נשאר?

  כלום. אכן כלום. את הבחירות הקרובות צריך לעבור בנשימה עמוקה מתחת למים.

  אהבתי

 15. איריס, להצביע דרעי בשביל להרגיז את השמאלנים זה כמו לחתוך את האף כדי להרגיז את הפנים.

  גם בני בגין וגם איתמר בן גביר לא צבועים. חוסר צביעות של חשוכים לא מרשים אותי. דרעי הוא מושחת גדול. נכון, הוא נתפס ואחרים לא. עדיין זה לא הופך אותו לראוי. וזה שאת מוכנה למחול לו על היעדר תנאי סף מינימליים (בלי ערבים, בלי הומואים, בלי נשים) שלא היית מוחלת עליהם למפלגה אשכנזית – קצת מחשיד את מניעייך.

  אהבתי

 16. יש בחירות למפלגות. דב חנין ירוץ (כנראה) גם בבחירות הקרובות מטעם חד"ש, ואתה מוזמן להצביע לו, בניגוד ללהצביע למפלגה שאינך מאמין בה, רק מתוך שיקולים של "אה אבל אלה לא ילכו לקואליציה".

  אהבתי

 17. "שלא תחשוב לרגע שידיו של איילון לא מגואלות בסקנדלים שאוזניים תצילנה" פשוט אין לך אין שום בסיס להשמצה זו, וזה לא מפריע לך ללכלך.

  אהבתי

 18. לאחר שכל המפלגות זזו ימינה, כולל מרץ, יש להקים מפלגשמאלית אמיתית, יהודית ערבית. שטרנהל למשל

  אהבתי

סגור לתגובות.

%d בלוגרים אהבו את זה: