רם קולהאס (חלום)

רם קולהאס בנה פרויקט מגורים בתל אביב. זה בניין עצום ממדים, גבוה יותר מהמגדל הדק הזה ברמת גן, אבל גם רחב מאוד. יש אירוע השקה לכבוד הבניין. אני מוצא את עצמי בקומה גבוהה, מניח רגל על פיגום גבוה בין דופן הבניין ליריעת אברזין שדופקת קצת ברוח. מישהו שם על אדן אחד החלונות עציץ קטן. אני מציץ למטה ונבהל מהגובה. אני רואה את הסנדל שלי על הקרשים של הפיגום.

אחר כך יש ישיבה. נכנס קולהאס וכולם קמים ומוחאים כפיים. אני רואה שם את שרון ועמית מ"בבל". יש גם כל מיני עשירים ואספני אמנות. מישהו אומר שכל אחד בא עם האוצר הפרטי שלו. שהם קונים דירות לאוסף הבניינים של כל אחד מהם והאוצרים צריכים לבדוק את הדירה, לפתוח את המים בברזים וכו'. האוצרת ש' מחפשת מישהו בקהל. קולהאס קורא משהו באנגלית ואני שואל את עצמי בחלום אם הוא אמריקאי או הולנדי. הוא אומר משהו ביקורתי על לה קורבוזיה. הוא נראה קצת כמו פיליפ סימור הופמן, ג'ינג'י.

אחר כך מגיע טקס חשיפת הבניין. ואז אני מופתע לראות שמכל הבניין הגבוה הזה רק קומת הגג היא למגורים. כלומר, כל מה שלמטה בכלל לא בנוי, אין בו חדרים. כלומר רק הקומה העליונה היא למגורים ויש בה חלונות (ריבועיים, חומים, נוטים קצת באלכסון. לא משנה). כל השאר זה בסיס, כמו כן ענקי לפסל קטן. יש שם אולי רק עשר דירות בכל הבניין הזה. בקומה אחת, קומת הגג. המוזמנים הולכים על הפיגום ליד החלונות.

ואז נכנסים לאולם. אולם עצום ממדים, הכול מרופד שטיחים וקצת אפלולי, יורד בשיפוע. נמצאים שם כל מיני אנשים מהאוניברסיטה. האספנים והשועים והאוצרים ומנהלי האוספים נעלמו. יש שם אנשים מהפקולטה למדעי הרוח ו"הציבור הרחב". למשל פרופ' ר' שעומד לידי ומסביר משהו לתלמידו על מלגה. או פרופ' ב' לספרות עברית. הוא נכנס, מחויך, ורם קולהאס צועק לו בפמיליאריות, בעברית סחבקית, משהו כמו "חכה חכה, עכשיו באים". אני עומד שם ולא מבין מה פשר האירוע. ואז נהיה שקט ואני מבין שזה בעצם אולם קולנוע. ואני מבין שמקרינים להם את הבניין בסרט, שזה אירוע לא לבעלי הדירות אלא למי שמתעניין בארכיטקטורה.

תגובה אחת בנושא “רם קולהאס (חלום)”

  1. החלום הזה עושה חשק לנתח אותו ניתוח בגרוש. אולי מדובר כאן בהצלחה ענקית בעולם הספרות (היו שם אנשים מהוצאת בבל), הצלחה בגובה הבניין רב הקומות. יחד עם זאת קיים פחד מהצלחה שאינה נבנת נכון, כלומר הבניין כולו בכלל לא בנוי כולו אלא רק הפסגה. החולם מעדיף לבנות את הצלחתו באופן הנכון באופן המובנה, כלומר לבנות את ההצלחה נכון החל בקומה הראשונה ולאט לאט להגיע לפסגה.

סגור לתגובות.