זה כמו סינית בשבילי

כשדוברי עברית מנסים לומר ששפה כלשהי היא בלתי מובנת באופן מוחלט הם אומרים "זה כמו סינית בשבילי". מתברר שביטויים דומים קיימים בשפות רבות, ולכל שפה יש השפה הזרה שעבורה מייצגת את הבלתי מובן. מסקירה מהירה ברור כי הסינית היא ה"בלתי מובן" השכיח ביותר (לפחות בטבלה הזאת). אגב, מתברר גם שבצרפתית ובפינית העברית משמשת כמקבילה לסינית, וכשהאזרח הפיני נתקל בטקסט בלתי מפוענח הוא אומר Se on täyttä hepreaa, דהיינו "זה כמו עברית". גם לסינים יש "סינית", והיא, בין היתר "שפת הציפורים".

כל זה מובא כאן כמבוא למחשבה על המודל הסיני הקלסי לכתיבת שירה. איני יודע סינית (רק כמה סימניות שרכשתי במסגרת ניסיוני, הכושל כשלעצמו, ללמוד יפנית), אבל הלשון הסינית, בהיותה תמונתית (כל סימנית מייצגת משהו) יוצרת שירים שהם כמעין תמונות בתערוכה שתלויות בשורות. איני יודע איך מפענחים הסינים את שפתם, אבל בתרגומים אנו מוצאים מעין טבלאות של מילים שמרחפות זו לצד זו בלי חיבורים תחביריים שנועלים את הקשר בין המילים כמו בעברית, באנגלית וכדומה. הדבר מקנה לשיר איכות לשונית וחזותית גם יחד, ומשאיר הרבה רווח בין היחידות הלשונית. הקורא הוא שצריך להרכיב את השיר, לא רק לסרוק אותו. האיזון בין הריק והמלא, בין הברור והעמום, נוטה יותר לצד הריק והעמום.

ניסיתי לשחזר את תהליך התרגום דרך תיווך האנגלית (התרגום של דו פו שמובא כאן הוא של דיוויד הינטון מתוך ספרו המעולה Awakened Cosmos שהוא מעין ספר נלווה למבחר תרגומיו לשירת משורר גדול זה, שיצא השנה במהדורה מחודשת ומורחבת). חשבתי לעבור, כפי שעושה הינטון, מהמטריצה של הסימניות לטקסט זורם בתחביר עברי, אבל אז עצרתי כי נדמָה לי שיש בכתיבה כזאת אפשרות למשהו חדש בעברית, משהו שאינו מתיימר להיות סינית אבל מקבל משהו מהלשון הזרה ומניח למילים לרחף מעו יותר מהרגיל (השיר בצורתו זו אינו בלתי מובן, כך נראה לי) ולקורא לחבר אותן, או דווקא להשאירן כך, כמו נצנוצי גחליליות.

אני מביא כאן את הטבלה של הינטון ואת העברית. אולי מישהו ירצה לפתוח את הדלת הזאת.

4 תגובות בנושא “זה כמו סינית בשבילי”

  1. יש משהו יפה בדבר הפרום הזה שמאפשר המון חופש לשיר. וחופש לקרוא המנסה לפענח. ובכל מקרה מצטיירת תמונה יפה

    אהבתי

סגור לתגובות.

%d בלוגרים אהבו את זה: